DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 04.10.2016 13:40:17 

M U D r.   J a n a   B u d a ř o v á

Mandala



Mandala je slovo pocházející ze staroindického obřadního jazyka sanskrtu ( मण्डल ), znamená kruh, oblouk, magický oblouk.

Do našeho jazyka toto slovo přinesl psycholog C. G. Jung. Spojil tak východní filosofii se západní psychologií. Ve svém nejužším významu mandala znamená kruhový obrazec se středem, z něhož (či do něhož) směřují symetricky uspořádané tvary. Mandala však nemusí být pouze kruh, jak ukazují např. indické jantry – kruh ve čtverci (spojení božského s pozemským).

Dá se říci, že tyto obrazce obklopují člověka od nepaměti, vyskytují se ve všech dobách, ve všech kulturách a ve všech zeměpisných šířkách.

Mandala je květina, ciferník hodin, indiánský lapač snů, rozetové okno gotického kostela, egyptská pyramida, kruhový stůl vykládaný vzácným dřevem, meditační obrazec buddhistického mnicha, pouťový koláč z Hané, léčivé pískové obrazce indiánů, kruhy na vodní hladině při dešti, zdobené talíře, kruhové obřadní místo keltů, rotunda, kruhové dekorační obrazce (šperky, koberce, obrazy, aj.). Už mnohé staré národy věděly o síle schované ve středu mandaly a uměly ji využít.

O mandalu se můžete zajímat z čistě estetických důvodů, ale také z důvodů její léčivé síly. Mandalu můžete využít jako pomůcku při relaxaci či meditaci, ale také jako průvodce při poznávání jiných kultur, jejich bohů a filosofických systémů. Mandala může být nástrojem pro psychoterapii s prvky arteterapie, ale také prostředkem k sebepoznávání s prvky artefiletiky. Můžete se setkat s použitím mandaly jako podpory při léčbě fyzických, psychických i psychosomatických obtíží. Neméně časté je i použití mandaly jako prostředníka k navázání kontaktu s anděly či jinými jemnohmotnými bytostmi. Ať už se rozhodnete použít mandalu jakkoli, jistě bude obohacením Vašeho života! 

www.centrum-mandala.cz